תקשורת מקרבת

קצת על תקשורת מקרבת

על רגל אחת, תקשורת מקרבת (לא-אלימה,  NVC,  Nonviolent CommunicationTM) היא שילוב נדיר בין תפישת-עולם, שיטה, דרך-חיים ומודל – שילוב היוצר מתכון בדוק ומוכח ליצירת שינוי עמוק ביחסים, להפחתת קונפליקטים וליצירת קרבה והבנה עמוקה בכל מישורי החיים – וכל זאת בגישה של אי-אלימות. 

מאז שנות ה-60 של המאה ה-20, שבהן החל דר' מרשאל רוזנברג (ז"ל) ללמד ולהפיץ את שיטתו, הגיעה התורה הלא-אלימה ליותר מ-200 מדינות ברחבי העולם, בעודה מחוללת שינויים מרחיק-לכת בחייהם של א/נשים בכל הגילים, מכל קשת האוכלוסיה, בכל מישורי המפגש האנושי. עיקר הקסם של המודעות המקרבת הוא דווקא באזורי אי-הבנה וקונפליקטים מכל הסוגים, ובמיוחד כאלו שנראו חסרי-מוצא (בבית, בחברוּת, בעולם הטיפול, במוסדות חינוכיים, בעבודה, בהקשרים חברתיים ופוליטיים). 

לב-לבה של התקשורת המקרבת הוא הצבת הצרכים במוקד ההבנה האנושית. בשונה מן הגישה הרווחת מזה דורות, שבה החיפוש הוא אחר "מי לא-בסדר" (או מי "צודק" או "אשם"), ואז להגיב בהתאם (שיפוטים, דרישות, עונשים), החיפוש העמוק והמהפכני שמציעה NVC, מאחורי ההתנהגויות, הוא אחר "מי צריך/ה מה", שרפרטואר התגובות המוצעות אליו כולל אמפתיה, בקשות וחיפוש פתרונות במשותף ובלב פתוח. 

ילדה עם אריה בחיבוק מקרב

״מאחורי כל צרחה יש צורך״ - ארנינה קשתן

חיצים של תקשורת מקרבת

למה ללמוד תקשורת מקרבת?

כמו בחייהם של מאות-אלפי אנשים ומשפחות (ואף ארגונים) ברחבי העולם וגם בארץ, קרוב לוודאי שגם אצלכם, הלמידה, ההבנה והיישום של התהליך והמודל של תקשורת מקרבת, ישפיעו (לטובה…) על 90% מן המפגשים בחייכם, גם ובעיקר במצבי קונפליקט, עם כל אדם, קרוב או רחוק. 

בעזרת הכלים הפשוטים והמהפכניים של תקשורת מקרבת תוכלו גם אתם ליצור לעצמכם מרחב חדש של יחסים בחייכם – של עומק, כנות, עוצמה, זרימה, שותפות והבנה, ובכך להצטרף למעגל המתרחב של הבוחרים/ות בדרך הלא-אלימה.

מה שעוד יותר מפתיע הוא, שאפילו בלי שהצד השני ישתתף בפועל בלמידה, יהיה בידיכם מפתח עוצמתי ורב-השפעה, שבאמצעותו תדעו, יותר ויותר, ליצור לעצמכם ולסביבתכם חיים המושתתים על שלום וחמלה: ליצור ולטפח קשרים חדשים, לרפא יחסים שנפגמו, להרגיע רוחות, להביע את עצמכם בביטחה ולהעביר לאחרים בבהירות מה שאתם רוצים וצריכים, להקשיב באוזניים חדשות למתחולל אצלם ולשקם אמון שנפגם – וכך לגייס את הסביבה שלכם לשיתוף-פעולה מתוך רצון אמתי וחדש. 

למה ללמוד במיתרים

ארנינה קשתן, מייסדת מיתרים, היתה תלמידתו הישירה של מרשאל רוזנברג ואף הוסמכה על ידיו (מוסמכת מCNVC בשנת 1993) להעביר את תורתו הלאה. כל הלומדים והלומדות במיתרים הם, לפיכך, נכדים ונכדות  של מרשאל… 🙂 

זאת ועוד, ארנינה המשיכה וממשיכה להעמיק בלמידת התודעה הלא-אלימה, תוך גילוי ופענוח של מרכיבים רבים נוספים בתורה המהפכנית של מרשאל. לכן מושם דגש עמוק במיתרים על ראיית התקשורת האישית והבין-אישית בהקשר חברתי מקיף, ולא רק כמקרים פרטיים של קשיים או "בעיות" בתקשורת. כך הופך הלימוד אצלנו לרב-ממדי ומוביל רבים ורבות להטמעה מרגשת של התפישה, הרוח והשפה עצמה בחייהם, בכל המישורים. 

הקורס במיתרים מתקיים בהנחיית הילה דוד (עוד עליה קראו מיד בהמשך), שגם היא בחרה במודעות הלא-אלימה כערך מוביל בחייה האישיים והמקצועיים, וממשיכה אף היא לחקור ולגלות פנים נוספות בשפה המקרבת, שאותן היא מעבירה הלאה לתלמידיה ומטופליה. 

הילה דוד

קורס (י)סודות בתקשורת מקרבת – "לגעת במילים"

מה המתנות שאותן מציע ומאפשר קורס (י)סודות בתקשורת מקרבת, "לגעת במלים"?

בפשטות, כוונתה של תקשורת מקרבת היא לעזור לנו לממש מה שאנחנו למעשה יודעים ויודעות (ואוהבים…) לעשות – להתחבר באופן שמאפשר תנועה טבעית של נתינה וקבלה. 

כולנו מכירים/ות את האיכות המיוחדת הזו, של הלב הנפתח לנתינה, להקשבה, לחיבור, לחיבוק. אבל לצערנו, אנחנו גם מאבדים את הקסם הזה בקלות, ובמקום זאת מעבירים חלק ניכר מחיינו בַּמשחק המכאיב של "מי צודק?", "למי מגיע?" (ולמי לא), פרסים ועונשים ועוד משביתי-חיים כגון אלו. 

למה אנחנו שבים ונופלים בפח המוכר הזה? בדיוק מפני שהוא מוכר… זאת השפה שלתוכה נולדנו, זאת התודעה שעליה צמחנו ושעליה צמחו גם הורינו ואלפי דורות לפניהם. תודעת ה"בסדר/לא-בסדר". ורק משום שזהו מתכון מוכר, והוא נחווה כ"בטוח" (כי אנחנו לא יודעים/ות איך לדבר שפה אחרת), אנחנו שוכחים/ות, שוב ושוב, את שפת-הלב האמתית. 

קורס (י)סודות בתקשורת מקרבת ("לגעת במלים") פותח לנו מחדש את הדלת פנימה, אל האוצרות החבויים של הלב ואל היכולת המוּלדת של כולנו – לתת ולקבל. בזכות העובדה שתקשורת מקרבת מציעה גישה כל-כך שונה להבנת האנושי שבנו, בצד כלים פרקטיים להפליא להתנהלות אחרת לגמרי ביום-יום שלנו (בעיקר ברגעים מאתגרים), הקורס יכול לעזור גם לכם/ן לחולל שינוי אמיתי ומתמשך בכל מערכות היחסים שלכם – עם עצמכם, בזוגיות, עם הילדים, בעבודה ובכלל! 

הערך המוסף של הלמידה בקורס הזה הוא, שמעבר לכלים המעשיים והעקרונות המפתיעים בפשטותם שהוא מקנה, עצם ההתנסות בשדה התודעתי החדש, הלוא הוא שדה-הצרכים, מייצרת בסיס חדש ושונה בתכלית להתנהלות שלנו בחיים בכלל. בו-בזמן, באמצעת ההטמעה ההדרגתית של אמנות השימוש בשפה הלא-אלימה, נוכחותנו בעולם משתנה באופן שמשפיע על כל מערכות היחסים באשר הן.

תחושת ההתרחבות הפנימית, ירידת המתח והלחץ המוכרים לעייפה, היכולת ליצור קרבה, אמון ושיתוף-פעולה במקומות שבהם לא האמנו שזה עדיין אפשרי  – כל אלו ועוד מתנות רבות ומפתיעות מחכות גם לכם/ן בהצטרפותכם/ן למאות אלפי הא/נשים בעולם וגם בארץ, שכבר הכניסו את השפה הזו לחייהם וחוו שינוי עצום במערכות היחסים שלהם ובחוויית החיים בכלל – עם עצמם ועם הסובבים אותם.

ואם לא די בכל אלו… אז חשבו על א/נשים בחייכם, שאיתם הייתם רוצים להרגיש אחרת. לדבר אחרת, להקשיב אחרת, להבין, להיות מובנים, לחוש ולאפשר אמון, בטחון, קרבה ופתיחות, לדעת שאתם/ן יכולים לומר דברים ללא חשש, ולתת להם את ההרגשה שלאמת שלהם יש מקום אצלכם, בעולם בכלל. 

כל זה ועוד – מחכה לכם/ן בקורס "לגעת במלים – (י)סודות התקשורת המקרבת". 

לפרטים נוספים על קורס (י)סודות התקשורת המקרבת

לא בטוחים? רוצים לבדוק מהי תקשורת מקרבת? צרו איתנו קשר ובואו להתנסות בסדנת מבוא קצרה

הילה דוד

על המנחה - הילה דוד

הילה דוד היא מנחה בכירה ושותפה לפיתוח חומרי הלימוד במיתרים.

מאמנת, מגשרת ומנחה בגישת תקשורת מקרבת ו"המצפן", יועצת זוגית מוסמכת, NLP Trainer ומנחה בדמיון מודרך, מלווה ומדריכה אנשים בתהליכי שינוי, צמיחה ושיפור התקשורת האישית והזוגית.

משלבת בעבודתה גישות שונות, ביניהן פסיכולוגיה טראנספרסונלית, תקשורת מקרבת, המצפן, NLP ודמיון מודרך.

כמה מילים אישיות מהילה:

"אני מאמינה בכוחות החיים, בזרימה ובצמיחה מתוכם. התשוקה שלי היא לעזור וללוות כל אחד ואחת במסע חייהם על מנת לאפשר להם להתחבר למקורות העוצמה שבתוכם ולהפוך להיות אנשים שלמים, מחוברים, טובים ומיטיבים. תקשורת מקרבת היא אחת הדרכים המרכזיות שמצאתי, שתומכת בדרך הזו בצורה ברורה, מעשית ואפקטיבית. הגישה מלמדת אותנו שפה 'מובנית' עם כללים ברורים, שמאפשרת לנו לרכוש מיומנויות וכלים של תקשורת חדשה. ולצד זה היא גם תומכת בטרנספורמציה ובהתפתחות שלנו כבני-אדם למקומות שמחברים אותנו לחופש פנימי וחיצוני, לאותנטיות ולחיים מלאים ומשמעותיים."

לאתר של הילה