תקשורת מקרבת

קורס "לגעת במילים" - יסודות התקשורת המקרבת

הילה דוד

קצת על תקשורת מקרבת

תקשורת מקרבת – לא-אלימה NVC, Nonviolent Communication, מורשתו העצומה של  דר' מרשאל רוזנרבג (ז"ל), היא שילוב נדיר בין תפישת-עולם, שיטה, דרך-חיים ושפה – שילוב היוצר מתכון בדוק ורב-עוצמה ליצירת שינוי עמוק ביחסים, להפחתת קונפליקטים, לשיקום האמון וליצירת קרבה והבנה בכל מישורי החיים. 

הרקע הפילוסופי של השיטה הוא גישת האי-אלימות (אהימסה בהודית), שאותה הניח מרשאל בבסיס שיטתו בהשראת מהטמה גאנדי ומרטין לותר קינג, בצד המורשת ההומניסטית של קארל רוג'רס ומרטין בובר. 

מאז שנות ה-60 של המאה ה-20, שבהן החל מרשאל ללמד ולהפיץ את שיטתו, הגיעה התורה הלא-אלימה ליותר מ-200 מדינות ברחבי העולם, וחוללה ועדיין מחוללת שינויים מרחיקי-לכת בחייהם של מאות אלפי א/נשים בכל הגילים, מכל קשת האוכלוסיה. עיקר הקסם של המודעות המקרבת הלא-אלימה הוא דווקא באזורי אי-הבנה וקונפליקטים מכל הסוגים, ובמיוחד כאלו שנראו חסרי-מוצא (בבית, בחברוּת, בעולם הטיפול, במוסדות חינוכיים, בעבודה, בהקשרים חברתיים ובמהלכים פוליטיים). 

ילדה עם אריה בחיבוק מקרב

לב-לבה של התקשורת המקרבת הוא הצבת הצרכים במוקד ההבנה האנושית. בשונה מן הגישה הרווחת מזה דורות בתרבות השלטת, שבה החיפוש במצבי קונפליקט הוא אחר מי "בסדר" ומי "לא-בסדר" (או מי "צודק" ומי "אשם") ומתוך כך לגזור את התגובות המוכרות (שיפוטים, דרישות, פרסים ועונשים), המיקוד העמוק והמהפכני שמציעה NVC הוא בהתבוננות אל מאחורי ההתנהגויות – אל העולם הפנימי של כולנו. 

השאלה המנחה תהיה "מתוך איזה צורך פעל אותו אדם", או "מי זקוק למה", ומתוך כך גם "מהן הדרכים שבאמצעותן נוכל לממש זאת". 

חלק מרכזי מן החידוש שבאופן ההתנהלות הזה הוא שימוש ברפרטואר תגובות שונה מאד מן המקובל, ובכללו אמפתיה, הבעת בקשות מתוך פגיעוּת וחיפוש פתרונות במשותף ובלב פתוח באופן שבאמת יעבוד לכולם/ן. 

״מאחורי כל צרחה יש צורך״ - ארנינה קשתן

חיצים של תקשורת מקרבת

למה ללמוד תקשורת מקרבת?

כמו בחייהם של מאות-אלפי אנשים ומשפחות (ואף ארגונים) ברחבי העולם וגם בארץ, קרוב לוודאי שגם אצלכם, הלמידה, ההבנה והיישום של התהליך והשפה של תקשורת מקרבת, ישפיעו (לטובה…) על 90% מן המפגשים בחייכם, גם ובעיקר במצבי קונפליקט, עם כל אדם, קרוב או רחוק. 

בעזרת הכלים הפשוטים והמהפכניים של תקשורת מקרבת תוכלו גם אתם ליצור לעצמכם מרחב חדש של יחסים בחייכם – המושתת על עומק, כנות, עוצמה, זרימה, שותפות, אמון והבנה, ובכך להצטרף למעגל המתרחב של הבוחרים/ות בדרך הלא-אלימה.

מה שעוד יותר מפתיע הוא, שאפילו בלי שהצד השני ישתתף בפועל בלמידה, יהיה בידיכם מפתח עוצמתי ורב-השפעה, שבאמצעותו תדעו, יותר ויותר, ליצור לעצמכם ולסביבתכם חיים המושתתים על שלום וחמלה: ליצור ולטפח קשרים חדשים, לרפא יחסים שנפגמו, להרגיע רוחות גם כשאין הסכמה בין כל הצדדים, להביע את עצמכם בכנות ובבטחה תוך כדי הבעה בהירה של מה שאתם רוצים וצריכים, להקשיב באוזניים חדשות למתחולל אצל האחרים ולשקם אמון שנפגם. כל אלו מולידים תנועה פנימית חדשה, שבה אתם מוצאים בתוככם רצון אמיתי ומתחדש לגייס את עצמכם ואת הסביבה שלכם לשיתוף-פעולה מתוך נוכחות, בחירה וגמישות.

למה ללמוד במיתרים

ארנינה קשתן, מייסדת מיתרים, היתה תלמידתו הישירה של מרשאל רוזנברג ואף הוסמכה על ידיו (מוסמכת ע"י CNVC בשנת 1993) להעביר את תורתו הלאה. כל הלומדים והלומדות במיתרים הם, לפיכך, נכדים ונכדות  של מרשאל… 🙂 

זאת ועוד, ארנינה המשיכה וממשיכה להעמיק בלמידת התודעה הלא-אלימה, תוך גילוי ופענוח של מרכיבים רבים נוספים בתורה המהפכנית של מרשאל. לכן מושם דגש עמוק במיתרים על ראיית התקשורת האישית והבין-אישית בהקשר חברתי מקיף, ולא רק כמקרים פרטיים של קשיים או "בעיות" בתקשורת. 

כך הופך הלימוד אצלנו לרב-ממדי ומוביל רבים ורבות להטמעה מרגשת של התפישה, הרוח והשפה עצמה בחייהם, בכל המישורים. 

הקורס במיתרים מתקיים בהנחיית הילה מעין דויד, שותפה קרובה לחזון של ארנינה וחלק פעיל ומרכזי במיתרים, שגם היא בחרה במודעות הלא-אלימה כערך מוביל בחייה האישיים והמקצועיים, וממשיכה אף היא לחקור ולגלות פנים נוספות בשפה המקרבת, שאותן היא מעבירה הלאה לתלמידיה ומטופליה.

הילה דוד

קורס (י)סודות בתקשורת מקרבת – "לגעת במילים"

קורס יסודות בתקשורת מקרבת

מה המתנות שאותן מציע ומאפשר קורס (י)סודות בתקשורת מקרבת, "לגעת במלים"?

בפשטות, כוונתה של תקשורת מקרבת היא לעזור לנו לממש מה שאנחנו למעשה יודעים ויודעות (ואוהבים…) לעשות – להתחבר באופן המאפשר תנועה טבעית של נתינה וקבלה. 

כולנו מכירים/ות את האיכות המיוחדת הזו, של הלב הנפתח לנתינה, להקשבה, לחיבור, לחיבוק. אבל לצערנו, אנחנו גם מאבדים את הקסם הזה בקלות, ובמקום זאת מעבירים חלק ניכר מחיינו בַּמשחק המכאיב של "מי צודק?" (ומי לא), "למי מגיע?" (ולמי לא), פרסים ועונשים ועוד משביתי-חיים כגון אלו. 

למה אנחנו שבים ונופלים בפח המוכר הזה? בדיוק מפני שהוא מוכר… זאת השפה שלתוכה נולדנו, זאת התודעה שעליה צמחנו ושעליה צמחו גם הורינו ואלפי דורות לפניהם. תודעת ה"בסדר/לא-בסדר", ה"אין מספיק לכולם", ה"או-או". ורק משום שזהו מתכון מוכר, והוא נחוֶוה כ"בטוח" (כי אנחנו לא יודעים/ות איך לדבר שפה אחרת), אנחנו שוכחים/ות, שוב ושוב, את שפת-הלב האמיתית. 

קורס (י)סודות בתקשורת מקרבת ("לגעת במלים") פותח לנו מחדש את הדלת פנימה, אל האוצרות החבויים של הלב ואל היכולת המוּלדת של כולנו – לתת ולקבל. בזכות העובדה שתקשורת מקרבת מציעה גישה כל-כך שונה להבנת האנושי שבנו, בצד כלים פרקטיים להפליא להתנהלות אחרת לגמרי ביום-יום שלנו (בעיקר ברגעים מאתגרים), הקורס יכול לעזור גם לכם/ן לחולל שינוי אמיתי ומתמשך בכל מערכות היחסים שלכם – עם עצמכם, בזוגיות, עם הילדים, בעבודה, בקהילה ובכלל! 

הערך המוסף של הלמידה בקורס הזה הוא, שמעבר לכלים המעשיים והעקרונות המפתיעים בפשטותם שהוא מקנה, עצם ההתנסות בשדה התודעתי החדש, הלוא הוא שדה-הצרכים, מייצרת בסיס חדש ושונה בתכלית להתנהלות שלנו בחיים בכלל. בו-בזמן, באמצעת ההטמעה ההדרגתית של אמנות השימוש בשפה הלא-אלימה, נוכחותנו בעולם משתנה באופן שמשפיע על כל מערכות היחסים שלנו ושל אחרים באשר הן.

תחושת ההתרחבות הפנימית, ירידת המתח והלחץ המוכרים לעייפה, היכולת ליצור קרבה, אמון ושיתוף-פעולה במקומות שבהם לא האמנו שזה עדיין אפשרי  – כל אלו ועוד מתנות רבות ומפתיעות מחכות גם לכם/ן בהצטרפותכם/ן למאות אלפי הא/נשים בעולם וגם בארץ, שכבר הכניסו את השפה הזו לחייהם וחוו שינוי עצום במערכות היחסים שלהם ובחוויית החיים בכלל – עם עצמם ועם הסובבים אותם.

ואם לא די בכל אלו… אז חשבו על א/נשים בחייכם, שאיתם הייתם רוצים להרגיש אחרת. לדבר אחרת, להקשיב אחרת, להבין, להיות מובנים, לחוש ולאפשר אמון, בטחון, קרבה ופתיחות, לדעת שאתם/ן יכולים לומר דברים ללא חשש, ולתת להם את ההרגשה שלאמת שלהם יש מקום אצלכם, בעולם בכלל. 

כל זה ועוד – מחכה לכם/ן בקורס "לגעת במלים – (י)סודות התקשורת המקרבת". 

חיצים של תקשורת מקרבת

לפרטים נוספים על קורס (י)סודות התקשורת המקרבת

לא בטוחים? רוצים לבדוק מהי תקשורת מקרבת? צרו איתנו קשר ותוכלו להתנסות בסדנת מבוא קצרה

הילה דוד

על המנחה - הילה מעין דויד

הילה היא מנחה בכירה ושותפה לפיתוח מרכז מיתרים, "המצפן" וחומרי הלימוד במרכז מיתרים.

משנת 2012 היא מאמנת, מגשרת ומנחה בגישת תקשורת מקרבת ו"המצפן", יועצת זוגית מוסמכת, NLP Trainer ומנחה בדמיון מודרך, מלווה ומדריכה אנשים בתהליכי שינוי, צמיחה ושיפור התקשורת האישית והזוגית.

משלבת בעבודתה גישות שונות, ביניהן פסיכולוגיה טראנספרסונלית, תקשורת מקרבת, המצפן, NLP, דמיון מודרך ואפילו נומרולוגיה.

כמה מילים אישיות מהילה:

"אני מאמינה בכוחות החיים, בזרימה ובצמיחה מתוכם. התשוקה שלי היא לעזור וללוות כל אחד ואחת במסע חייהם על מנת לאפשר להם להתחבר למקורות העוצמה שבתוכם ולהפוך להיות אנשים שלמים, מחוברים, טובים ומיטיבים.

תקשורת מקרבת היא אחת הדרכים המרכזיות שמצאתי, שתומכת בדרך הזו בצורה ברורה, מעשית ואפקטיבית. הגישה מלמדת אותנו שפה 'מובנית' עם כללים ברורים, שמאפשרת לנו לרכוש מיומנויות וכלים של תקשורת חדשה. ולצד זה היא גם תומכת בטרנספורמציה ובהתפתחות שלנו כבני-אדם למקומות שמחברים אותנו לחופש פנימי וחיצוני, לאותנטיות ולחיים מלאים ומשמעותיים."